Webp.net gifmaker

Вилает

  Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола, СОУ “Таки Даскало“ – Битола и  професорката Николина Поповска започнуваат да го реализираат проектот за одржување на работилници за креативно пишување…
На денешен ден, 10 април 1942, во Битола загина Вангел Наумов ТОДОРОВСКИ-Мајорот, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.
Битолската  библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола  по повод одбележувањето на 8-ми април - Меѓународен ден на Ромите започна да го реализира проектот „Читаме   онлајн приказни на деца и родители во време…
Општина Битола набави транспортно возило-минибус,  наменето за лицата со попречености. Преку проектот Зајакнување на општинските совети, по реализираните 4 форумски сесии со граѓаните, како еден од најприоритетните проекти беше изгласана…
Општина Битола го заврши партерното уредување околу Модуларната болница која е дел од Регионалниот КОВИД центар. Општинските јавни претпријатија беа вклучени во подготовката на теренот и изградба на  инфраструктура, а…
Владимир Баљари е битолчанец кој денес даруваше крвна плазама и покажа хуманост  да помогне на пациентите кои во моментот се борат со КОВИД-19. Тој ги повика сите оние кои го…
Општина Битола за првпат и со сопствени средства набави нови, еколошки минибуси на метан, со по 16 и 19 патнички седишта. Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска посочи дека возилата…
Обилните врнежи на снег  создадоа услови за продолжување на ски сезоната, а ЈП Стрежево  ги подготви  ски патеките во Нижеполе, па на задоволство на сите љубители се скија и вечрава…
17 март 1917 Во Битола е роден Лазо Хаџи Поповски, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење во Вардарскиот дел на Македонија, учесник во Антифашистичката војна, чевларски работник.
На 15 март 1975 година започна изградбата на Центарот за култура во Битола.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани