Денес

На денешен ден - 22 април1942 година,  Во близина на селото Лавци, Битолско, е формиран БИТОЛСКИОТ НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛЕН ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕД „ПЕЛИСТЕР“.
До петок ќе биде поготвен целиот распоред за дисперзирано делење на терапијата за пацинети кои ја примаа на Онколошката клиника во Скопје, сега да може да се дава и по…
На денешен ден, 19 април 1971, во Белград, Србија, почина Илија СПИРОВСКИ-Панде, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење во Вардарскиот дел на Македонија, учесник во Антифашистичката војна, политичар, економист…
Почитувани верници од христијанска вероисповед!Почитувани сограѓани! Живееме тешки денови, период во кој животот на луѓето е во сериозна опасност насекаде во светот, па и кај нас.Годинава, за жал, овој голем…
Со желба за здравје, благосостојба и хармонија ЈКП „Нискоградба“ им го честита најголемиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден на сите христијански верници.
Со желба за здравје, благосостојба и хармонија ЈП „Пазари“ им го честита најголемиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден на сите христијански верници.
Со желба за здравје, благосостојба и хармонија ФОД ДООЕЛ-АД ЕСМ им го честита најголемиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден на сите христијански верници.
Во Општина Битола во изминативе три  дена се поделени над 300 хуманитарни пакети преку ОО СДСМ. Во акцијата учествуваа голем дел од членовите, раководството на општинската организација, градоначалничката Наташа Петровска,…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани