2win800x200

Директно

Лидерот Никола Груевски и   локалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ  во Битола, немаат легитимитет да управуваат со партијата, изјавија вечерва на прес конференција сегашни и поранешни членови на партијата и побараа оставки.

-Почитувани,
ве покануваме на прес конференција која ќе се одржи пред Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола во 17:30 часот на кој ќе се обратат Месните комитети од Битола во врска со барање за оставка на раководството на ВМРО-ДПМНЕ.

Вака стои на меил пораката што денеска ја добија дел од медиумите, а во која се бара оставка од раководството на ВМРО-ДПМНЕ во Битола.

Центарот за јавно здравје во Битола регистра два нови случаи на носители на ХИВ вирусот годинава во Битола.

Битола во текот на ноќта и во раните утрински часови беше погодена од силен ветер од југоисточен правец со брзина од 54 километри на час. Засега нема информации за предизвикани штети, а метеоролозите најавуваат дека и во текот на денешниот ден во Пелагонија ќе дува ветер, исто така, со брзина од 54 километри на час.

Љубица Стерјова од денеска е новата директорка на ОУ „Тодор Ангелевски“ во Битола, таа доаѓа по предлог на Либерално-демократската партија. Стерјова повеќе од 10 години е  одделенски  наставник , а има и девет годишно искуство како менаџер-асистент и едукатор во УНИЦЕФ на неколку проекти.

ЛДП,  чии лидер е  Горан Милевски,  по поделбата на власта на општинско ниво, доби клучни позиции во управувањето на локалната самоуправа, а веќе ги враќа и старите раководни места во битолското образование.

Горан Козаров најверојатно ќе биде новиот директор на Јавното претпријатие „Водовод“, а Панде Богоевски прв човек на ЈП „Комуналец“, неофицијално дознава Апла.мк. 

Битолчани кои ова утро патуваат за Скопје објавуваат на фејсбук слики од состојбата на автопатот, пишувајќи дека има снег на Плетвар , а песок е фрлен само на коловозот од страната на Прилеп.

-После многу години „Македонија пат“ не се изненадени од снегот туку само полуизненадени- коментираат битолските возачи.  

Лицата со телесен инвалидитет бараат персоналната или лична асистенција да биде законски регулирана  и да се спроведува по европски  терк.

Битолчани ќе се вклучат во лов на загадувачи на воздухот во градот, посебно на оние кои палат гуми и пластики, а информациите ќе бидат доставувани до Општинскиот инспекторат за животна средина. Тоа им го озвозможува прокетот „Сликај, постирај, алармирај“ на Регионалното географско друштво „Геосфера“ кое денес потпиша меморандум за соработката со Општина Битола.

Општина Битола да се откаже од прославата на Нова Година на плоштадот Магнолија и средствата да бидат наменети за набавка на еколошки билборди, побара денеска , Борче Димитровски , советник  од опозицијата во Советот на Општина Битола, обелоденувајќи досега за јавноста непозната информација , дека изминатите години бившата локална власта од ВМРО-ДПМНЕ, трошела околу 50 илјади евра само за дочек на Нова Година.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани