2win800x200

Ифрит

Жителите на крушевското село Бучин се револтирани од несовесното однесување на нивните соселани кои постојано, на исто место, во близнина на куќите, создаваат диви депонии. Бучинци реагираат затоа што се…
Жители од дивата ромска населба денес повторно поставија смет на обиколницата и го запалија, изразувајќи револт што се оставени без струја. Откако изгоре трафостаницата во населбата Баир поради преоптовареност на…
И покрај благата зима, бројот на пожари во Битола е голем. За 34 денови двојно повеќе пожари.  „До овој момент имаме 60 интервенции, последните два- три дена иако беше топло…
Целосно демолирани простории, уништен дел од инвентарот, оштетени вантрешните преградни ѕидови. Вакава состојба затакнале вчера членовите на „Баирска светлина“ во канцелариите кои ги користат во месната заедница „Димитар Влахов“. Вакво вандалско…
Општинскиот инспекторат врши редовни контроли на терен, а само во вчерашниот ден беа забележани неколкумина обиди за палење на оган во Трново и Битола.
Непознат сторител го запалил контејнерот на улицата „Ѓорѓи Наумов“ пред зградата 75 во Битола. Случајот бил пријавен во Противпожарната единица во Битола која интервенирала на лице место. 
И по четири дена се уште нема решение на проблемот со дефектот во  електричната мрежа на улиците Караорман и Дебарска на битолскиот Баир.
Сообраќајните патокази поставени на излезите од Битола кои насочуваат кон грчка граница и главниот град на соседна Грција, Атина се исчкртани со спреј. Ваква е состојбата на патоказите  на влезот…
На 08.01.2020 во СВР Битола било пријавено дека настанал пожар во патничко возило „фолксваген пасат” со грчки национални ознаки, управувано од 43-годишен жител на Египет и 30-годишен сопатник од Алжир,…
Два пожари истворемено, денеска после 14 часот се случија во Битола. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани