2win800x200

Вилает

Од утре, 6 јули, почнува со работа битолската Библиотека, а одлуката е донесена во согласност со мерките и препораките од Владата и Комисијата за заразни болести.
  При денешната работна посета на Општина Битола на министерот за животна средина, Јани Макрадули заедно  со градоначалничката Наташа Петровска ја посетија пречистителната станица за селата Магарево и Трново, проект финансиран од…
Слика каква ретко може да се видим меѓу македонските политичари, без при тоа да се наместат  и да позираат пред фоторепортерите. За време на изборната кампања во Битола, деновие во…
Во време на светска пандемија, кога оваа генерација матуранти ја немаше  можноста да организира матурска прослава која се памети за цел живот, ниту пак да отпатува на заедничка екскурзија  со…
Пристигна  кино опремата која е потребна за киното "Манаки"да биде ставено во функција. Набавката на оваа опрема е дел од проектот КИНОКУЛТУРА кој се реализира во рамките на ИПА програмата…
Купувајте облека и обувки од македонско потекло  со  платежната картичка „КУПУВАМ ДОМАШНО“. Владата на 71 седница направи измени и дополнување каде се може да се купува со платежната картичка  „КУПУВАМ ДОМАШНО“.
По 40 години, во трафостаницата ТС Битола 2, која е дел од најважниот енергетски прстен во земјава, се менува дел од старата опрема со нова, современа, истовремено и посигурна. Во работна…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 23 јуни 1943,во село Лавци, Битолско, загина Тодор АНГЕЛОВСКИ-Строгов (Тошо Даскалот), припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.
Во понеделник со почеток во 10 часот ќе започне порибувањето на акумулацијата “Стрежево”, во организација на концесионерот, ЈП “Стрежево” - Битола. Претпријатието ќе ги превземе сите мерки за почитување на…
Во болницата во Битола хопситализирани се 29 пациенти. Работевме на реорганизација и планирање на капацитетите на сите болници поради наплив на пациенти. Увод е направен во сите здравствени установи. Во…
Времето утре, 17 јуни, ќе биде променливо облачно со слаб до умерен, а во југозападните делови повремено засилен ветер од западен и северозападен правец. Попладне на повеќе места ќе биде…
Во 1922 година во Битола е роден Стерјо ЃЕОРГИЕВСКИ-Жорж, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија. 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани